6 września będziemy obchodzić Europejski Dzień Języków Obcych. W związku z tym, począwszy od dziś, na naszej szkolnej stronie na Facebooku codziennie będą zamieszczane ciekawostki o językach obcych. W dniu 26 września odbędzie się finał wydarzenia, czyli quiz kahoot dla klas IV-VIII. Dla uczniów, którzy zajmą trzy pierwsze miejsca przewidziane są drobne nagrody. Zachęcamy do śledzenia naszej szkolnej strony na Facebooku, czytanie i zapamiętywanie ciekawostek a 26 września do wzięcia udziału w quizie!
Za akcje odpowiedzialne są nauczycielki języków obcych- Katarzyna Zawistowska i Ewelina Malczewska.
1. Najwięcej różnych języków używa się w Papui-Nowej Gwinei
Obecnie na świecie ludzie mówią w ok. 7000 różnych językach, z czego około 840 używa się tylko w jednym kraju — Papui-Nowej Gwinei. Drugie miejsce zajmuje Indonezja z ponad 700 językami, a trzecie Nigeria z ponad 530 używanymi tam językami.
2. Słowo „dord” zostało przypadkowo dodane do słownika angielskiego
Słowo dord było błędem, który pojawił się w słowniku Merriam-Webster. To nieistniejące słowo zostało przypadkowo dodane do słownika w 1934 roku… jako synonim gęstości używanej w fizyce i chemii: dord (dôrd), n. Physics & Chem. Density.
Powstało w wyniku omyłkowego „zlepienia” przez redaktora naczelnego synonimów symboli gęstości w jedno słowo [ang. „d or D”]. Twórcy słownika zauważyli słowo-widmo w 1939 roku, ale dopiero w 1947 roku zostało ono całkowicie usunięte.
3. Na świecie jest około 300 języków migowych
Obecnie na całym świecie używa się około 300 języków migowych. Ich rozwój jest złożony, a kilka z nich ma rodowód podobny do rodzinnych drzew genealogicznych. Główne języki migowe używane powszechnie można podzielić na cztery główne drzewa: BANZSL (od staroangielskiego języka migowego), duński, francuski i szwedzki. Oprócz nich powstało wiele regionalnych języków migowych, które zostały stworzone, na przykład na Sri Lance każda szkoła uczy określonej wersji własnego języka migowego.
Czy wiesz, że polski język migowy używa alfabetu manualnego starofrancuskiego języka migowego? Teraz już wiesz. Jak dogadują się osoby niesłyszące, którzy spotykają się w międzynarodowym gruncie, np. na swojej olimpiadzie? Oczywiście „sięgają” po międzynarodowy język migowy! Nazywany również gestuno, język ten składa się z około 1500 gestów i jest używany od lat 70. XX wieku.
4. Khmerski to najdłuższy alfabet.
Khmerski, oficjalny i narodowy język Kambodży, ma 74 litery, co czyni go najdłuższym alfabetem na świecie. Najkrótszy alfabet ma z kolei stosowany na wyspie Bougainville w Papui-Nowej Gwinei język rotokas. Operuje on 12 literami: A, E, G, I, K, O, P, R, S, T, U, V. Językiem tym posługuje się około 4000 mieszkańców wyspy.
8. Najszybciej mówi się po japońsku
Japoński to sprinter wśród języków. Jeśli przyjąć, że język poza gramatyką czy składnią ma też… prędkość, to największym sprinterem okazuje się japoński. Prędkość języka jest mierzona w liczbie sylab wypowiadanych na sekundę lub minutę. Japończycy wypowiadają nawet 7,84 sylaby na sekundę! Trudno Ci sobie to wyobrazić? Spróbuj powiedzieć „metylodihydromorfina” dziesięć razy w ciągu dziesięciu sekund. Na drugim końcu skali są mandaryński i niemiecki, z wynikami odpowiednio 5,18 i 5,97 sylab na sekundę.
9. Język, który ma najwięcej słów jest…
…właściwie nie do opanowania. Angielski jest prawdopodobnie jednym z najszerzej rozwiniętym pod względem liczby słów, ze względu na historyczne wpływy innych języków, takich jak holenderski, łacina i francuski. Jeśli jednak policzymy liczbę słów w słowniku, to koreański bezsprzecznie ma ich najwięcej — dokładniej ponad 1,1 miliona. Za nim plasuje się portugalski z około 820 000 słów i fiński z około 800 000 słów. Angielski zajmuje siódme miejsce z około 520 000 słów.
10. Szekspir stworzył 1700 nowych słów
Szekspirowi brytyjska kultura zawdzięcza nie tylko ponadczasowe dramaty, ale też wiele nowych słów. Geniusz literacki Szekspira jest dobrze znany, ale czy wiesz, że poeta wprowadził ponad 1700 nowych słów do języka angielskim?
Prawdopodobnie sam wymyślił wiele z nich m.in. poprzez kombinacje już istniejących, tworzenie czasowników odrzeczownikowych, czy dodawanie przyrostków i przedrostków. Nie sposób tutaj wymienić ich wszystkich, ale wśród nich znajdziemy „całowanie”, „plotkowanie”, czy… „odtłuszczone mleko”.
11. Papież tweetuje w 9 językach
Obecny przywódca Kościoła Katolickiego, papież Franciszek, zna wiele języków. Tweetuje także w wielu językach, w tym hiszpańskim, angielskim, włoskim, portugalskim, polskim, łacińskim, francuskim, niemieckim i arabskim.
12. Iloma językami włada największy poliglota?
Rekord świata pod tym względem należy do urodzonego w Liberii Libańczyka Ziada Youssefa Fazaha, który twierdzi, że mówi 59 językami. Na jakiś czas trafił nawet do Księgi Rekordów Guinnessa. Nie jest jednak jasne, w jakim stopniu potrafi mówić w tych językach.
Języki, które zna to: albański, amharski, arabski, ormiański, azerbejdżański, bengalski, bułgarski, birmański, kantoński, cypryjski, czeski, duński, holenderski, dzongkha, angielski, fidżyjski, fiński, francuski, niemiecki, grecki, hebrajski, hindi, węgierski, islandzki, indonezyjski, włoski, japoński, koreański, kirgiski, laotański, malgaski, malajski, maltański, mandaryński, mongolski, nepalski, norweski, paszto, papiamento, perski, polski, portugalski, rumuński, rosyjski, samoański, serbsko- chorwacki, szanghajski, singlish, syngaleski, hiszpański, tybetański standardowy, suahili, szwedzki, tadżycki, tajski, turecki, urdu, uzbecki, wietnamski.
13. Tajemniczy język Basków
Język, którym posługuje się ok 7000 mieszkańców w kraju Basków, małym terytorium Francji należącym (kontrowersyjnie) do Hiszpanii, jest tak unikatowy, że trudno go porównać do jakiegolwiek innego, nawet eksperci nie są w stanie powiedzieć skąd się wywodzi. Mówi się, że jest tak stary, że jest prekursorem wszystkich języków europejskich.
14. Istnieje język, który ma zaledwie 12 liter
Ludzie na wyspie Bougainville, nieopodal Papui i Nowej Gwinei posługują się językiem, który ma zaledwie 12 liter. Możesz sobie wyobrazić, że to żadna przyjemność grać tam w Scrabble (albo jest to bardzo łatwe).
15. Dystrybucja literek w Scrabble różni się między językami
A jeśli mowa już o Scrabble, dystrybucja kostek w międzynarodowej wersji gry mówi wiele o językach: np. w Polsce literka “Z” jest piątą najbardziej popularną, a w Finlandii najbardziej popularne są “T” i “N”. W Słowenii i Katalonii “E” zajmuje pierwszą pozycję, podobnie jak w angielskim.
16. Najwięcej języków vs najwięcej słów
Papua i Nowa Gwinea jest krajem z największą ilością języków – 840. Podczas gdy angielski ma najwięcej słów, bo ok 750 000 (kolejne dodawane są co tydzień).
17. USA nie ma oficjalnego języka
Pomimo faktu, że angielski jest pierwszym językiem wielu Amerykanów, w tym biznesu, mediów i polityki, nie jest oficjalnym językiem Stanów Zjednoczonych. Dlaczego? A dlatego, że takiego nie ma, pomimo że jest dominującym językiem od czasu kolonizacji w XVII wieku nigdy nie był oficjalnie uznanym językiem państwowym.
https://www.kiwi.com/stories/pl/jezyki-swiata-ciekawostki/
https://www.ef.pl/.../7-ciekawostek-jezykowych-ktore-cie.../