W piątek (3.11.2023 r.) uczniowie klasy VII i VIII mieli okazję zapoznać się z formą teatralną, jaką jest musical. Obejrzeli piękny spektakl pt.: Kongo w warszawskim teatrze Capitol. Musical opowiada o rzeczywistości, w której dojrzewa młodzież - o ich problemach w domu i szkole, pierwszych miłościach i marzeniach. Zanim jednak młodzi widzowie przenieśli się do świata teatru, spożytkowali swoją niewyczerpaną energię na trampolinach. To był naprawdę udany dzień!
Aktualności
Wycieczka
Luźne lekcje z naukowcami
Piątek 3 listopada był pełen eksperymentów! Klasa II i III zrealizowały pierwsze zadania w ramach projektu edukacyjnego "Luźne lekcje z naukowcami". Dzieci poznały ciekawą biografię Marii Skłodowskiej -Curie, a następnie same wcieliły się w naukowców. Wykonały trzy doświadczenia, które były źródłem nie tylko wiedzy, ale również fantastycznej zabawy. Nie możemy się doczekać kolejnych wspólnych zadań.
fotorelacja dostępna: D... - Publiczna Szkoła Podstawowa im. Stanisława Fiedorowicza w Lipiu | Facebook
Dzień Zaduszny
2 listopada, w Dzień Zaduszny klasa II i III odwiedziły cmentarz w Lipiu. Uczniowie uczcili pamięć osób, które były związane z naszą szkołą. Wspólne wyjście było czasem zadumy oraz ciekawą lekcją historii.
Fotorelacja pod linkiem 2... - Publiczna Szkoła Podstawowa im. Stanisława Fiedorowicza w Lipiu | Facebook
Pamiętamy o zmarłych
Podczas piątkowego (27.10.) spotkania wolontariatu uczniowie wykonali piękne wiązanki na groby. Dzisiaj (30.10.) poszliśmy na lipski cmentarz, by posprzatać zaniedbane groby, odwiedzić osoby, które zwiazane były z naszą szkołą lub bliskie naszym sercom.
Fotorelacja P... - Publiczna Szkoła Podstawowa im. Stanisława Fiedorowicza w Lipiu | Facebook
"Warsztaty Małego Pizzera" klasa 6
19 października pojechaliśmy do Błędowa. W Pizzerii Neapolitana zorganizowane zostały warsztaty kulinarne. Dowiedzieliśmy się jakie są kolejne etapy przygotowania ulubionego przysmaku wszystkich dzieci. Mogliśmy również samodzielnie przygotować pizzę, a następnie ją skonsumować! Na pożegnanie dostaliśmy dyplomy za ukończenie kursu ,,Małego Pizzera” oraz magnesy. Posileni niecodziennym śniadaniem wróciliśmy do szkoły. Dziękujemy za miłe spotkanie!
1
Dzień listonosza i Poczty Polskiej
18 października to Dzień listonosza i Poczty Polskiej. Z tej okazji mięliśmy przyjemność gościć, wśród najmłodszych w naszej szkole, panów Piotra Wasilkowskiego i Pawła Mydłowskiego - listonoszy z Poczty Polskiej w Błędowie.
W zabawny i ciekawy sposób opowiedzieli dzieciom o swojej pracy. Bardzo dziękujemy za spotkanie i życzymy wszystkim listonoszom i pracownikom Poczty Polskiej satysfakcji z wykonywanej pracy w dniu Waszego Święta!
2
Dzień Chleba
16 października to Dzień Chleba. "Zerówiaki" z naszej szkoły również świętowały, a przy okazji dowiedziały się czym zajmuje się piekarz oraz jak powstaje chleb. Nie zabrakło matematyki (#20minutdlaMATEMATYKI), podczas odmierzania składników a efektem był pyszny, świeży chlebek!
3
Dzień Edukacji Narodowej
W piątek świętowaliśmy 250 rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie klasy ósmej pod okiem pani Eweliny Szulczyk i pana Dariusza Bachowicza przygotowali wspaniałe przedstawienie. Uczniowie podziękowali nauczycielom za ich pracę. Pani dyrektor Janina Bachowicz złożyła życzenia uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły.
2
Konkurs na lampion/latarenkę związaną tematycznie ze świętym Marcinem - regulamin
Regulamin Konkursu na stroik bożonarodzeniowy
Akcja charytatywna: „Pedałujemy dla Doroty”
Akcja charytatywna: „Pedałujemy dla Doroty” pokazała, jak ogromne pokłady dobra są w każdym z nas. Zebrana kwota ponad 20 tyś. zł i liczba uczestników – 204 osoby na liście, są tego najlepszym przykładem. Dyrekcja szkoły w Lipiu serdecznie dziękuje rodzicom uczniów szkoły za ogromne zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu rajdu, nauczycielom: Annie Stokowskiej, Ewelinie Szulczyk i Dariuszowi Bachowiczowi za wsparcie i pomoc przy organizacji imprezy. Pracownikom obsługi: Małgorzacie Milczarek i Marioli Noga za pomoc podczas prac organizacyjnych. Strażakom za czuwanie nad bezpieczeństwem podczas rajdu. Słowa podziękowania kierujemy do sponsorów, którzy wsparli naszą akcję finansowo i rzeczowo: firma Antom - producent mebli, LaSad, AGROSIMEX, NAFTA TRANS, Piekarnia Wilków, Sklep Spożywczy z Wilkonic, Zakład Mięsny Tadeusz Drzewek Tarczyn, FRUIT Mariola i Grzegorz Oszal, RAJPOL - Bielany, mieszkańcy okolicznych miejscowości i Rada Rodziców naszej Szkoły.
„Pomoc to dar, który może naprawdę zmienić życie. To nie jest przywilej, ale prezent, który może zmienić przyszłość” – Oprah Winfrey
6
Pedałujemy dla Doroty
Mamy strategicznego sponsora dla Doroty, firma Rajpol deklaruje wpłatę za każdego uczestnika 2 zł. Zachęcamy do udziału w akcji.
Europejski Dzień Języków Obcych - finał
Dnia 26 września miał miejsce finał naszego tygodniowego cyklu poświęconego obchodom Europejskiego Dnia Języków Obcych. Uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w konkursie, który odbył się na platformie kahoot. Pytania zawarte w quizie oparte były na ciekawostkach, które codziennie ukazywały się na szkolnym facebooku. Uczniowie bardzo chętnie wzięli udział w quizie. Pierwsze miejsce zajął Wojtek Nowocin z klasy VII, drugi był Szymon Jasiński z klasy V a trzecie miejsce zajęła drużyna składająca się z Oli Kazimierczak, Julki Piekarek, Maryny Smoliarchuk i Filipa Wancerza (klasa V i IV).
Nagrody ufundowała nasza szkoła i wydawnictwo Klett. Zwycięzcom gratulujemy, wszystkim uczestnikom dziękujemy za wzięcie udziału. Mamy nadzieję, że te ciekawostki Wam się podobały.
Europejski Dzień Języków Obcych - ciekawostki na temat języków
6 września będziemy obchodzić Europejski Dzień Języków Obcych. W związku z tym, począwszy od dziś, na naszej szkolnej stronie na Facebooku codziennie będą zamieszczane ciekawostki o językach obcych. W dniu 26 września odbędzie się finał wydarzenia, czyli quiz kahoot dla klas IV-VIII. Dla uczniów, którzy zajmą trzy pierwsze miejsca przewidziane są drobne nagrody. Zachęcamy do śledzenia naszej szkolnej strony na Facebooku, czytanie i zapamiętywanie ciekawostek a 26 września do wzięcia udziału w quizie!
Za akcje odpowiedzialne są nauczycielki języków obcych- Katarzyna Zawistowska i Ewelina Malczewska.
1. Najwięcej różnych języków używa się w Papui-Nowej Gwinei
Obecnie na świecie ludzie mówią w ok. 7000 różnych językach, z czego około 840 używa się tylko w jednym kraju — Papui-Nowej Gwinei. Drugie miejsce zajmuje Indonezja z ponad 700 językami, a trzecie Nigeria z ponad 530 używanymi tam językami.
2. Słowo „dord” zostało przypadkowo dodane do słownika angielskiego
Słowo dord było błędem, który pojawił się w słowniku Merriam-Webster. To nieistniejące słowo zostało przypadkowo dodane do słownika w 1934 roku… jako synonim gęstości używanej w fizyce i chemii: dord (dôrd), n. Physics & Chem. Density.
Powstało w wyniku omyłkowego „zlepienia” przez redaktora naczelnego synonimów symboli gęstości w jedno słowo [ang. „d or D”]. Twórcy słownika zauważyli słowo-widmo w 1939 roku, ale dopiero w 1947 roku zostało ono całkowicie usunięte.
3. Na świecie jest około 300 języków migowych
Obecnie na całym świecie używa się około 300 języków migowych. Ich rozwój jest złożony, a kilka z nich ma rodowód podobny do rodzinnych drzew genealogicznych. Główne języki migowe używane powszechnie można podzielić na cztery główne drzewa: BANZSL (od staroangielskiego języka migowego), duński, francuski i szwedzki. Oprócz nich powstało wiele regionalnych języków migowych, które zostały stworzone, na przykład na Sri Lance każda szkoła uczy określonej wersji własnego języka migowego.
Czy wiesz, że polski język migowy używa alfabetu manualnego starofrancuskiego języka migowego? Teraz już wiesz. Jak dogadują się osoby niesłyszące, którzy spotykają się w międzynarodowym gruncie, np. na swojej olimpiadzie? Oczywiście „sięgają” po międzynarodowy język migowy! Nazywany również gestuno, język ten składa się z około 1500 gestów i jest używany od lat 70. XX wieku.
4. Khmerski to najdłuższy alfabet.
Khmerski, oficjalny i narodowy język Kambodży, ma 74 litery, co czyni go najdłuższym alfabetem na świecie. Najkrótszy alfabet ma z kolei stosowany na wyspie Bougainville w Papui-Nowej Gwinei język rotokas. Operuje on 12 literami: A, E, G, I, K, O, P, R, S, T, U, V. Językiem tym posługuje się około 4000 mieszkańców wyspy.
8. Najszybciej mówi się po japońsku
Japoński to sprinter wśród języków. Jeśli przyjąć, że język poza gramatyką czy składnią ma też… prędkość, to największym sprinterem okazuje się japoński. Prędkość języka jest mierzona w liczbie sylab wypowiadanych na sekundę lub minutę. Japończycy wypowiadają nawet 7,84 sylaby na sekundę! Trudno Ci sobie to wyobrazić? Spróbuj powiedzieć „metylodihydromorfina” dziesięć razy w ciągu dziesięciu sekund. Na drugim końcu skali są mandaryński i niemiecki, z wynikami odpowiednio 5,18 i 5,97 sylab na sekundę.
9. Język, który ma najwięcej słów jest…
…właściwie nie do opanowania. Angielski jest prawdopodobnie jednym z najszerzej rozwiniętym pod względem liczby słów, ze względu na historyczne wpływy innych języków, takich jak holenderski, łacina i francuski. Jeśli jednak policzymy liczbę słów w słowniku, to koreański bezsprzecznie ma ich najwięcej — dokładniej ponad 1,1 miliona. Za nim plasuje się portugalski z około 820 000 słów i fiński z około 800 000 słów. Angielski zajmuje siódme miejsce z około 520 000 słów.
10. Szekspir stworzył 1700 nowych słów
Szekspirowi brytyjska kultura zawdzięcza nie tylko ponadczasowe dramaty, ale też wiele nowych słów. Geniusz literacki Szekspira jest dobrze znany, ale czy wiesz, że poeta wprowadził ponad 1700 nowych słów do języka angielskim?
Prawdopodobnie sam wymyślił wiele z nich m.in. poprzez kombinacje już istniejących, tworzenie czasowników odrzeczownikowych, czy dodawanie przyrostków i przedrostków. Nie sposób tutaj wymienić ich wszystkich, ale wśród nich znajdziemy „całowanie”, „plotkowanie”, czy… „odtłuszczone mleko”.
11. Papież tweetuje w 9 językach
Obecny przywódca Kościoła Katolickiego, papież Franciszek, zna wiele języków. Tweetuje także w wielu językach, w tym hiszpańskim, angielskim, włoskim, portugalskim, polskim, łacińskim, francuskim, niemieckim i arabskim.
12. Iloma językami włada największy poliglota?
Rekord świata pod tym względem należy do urodzonego w Liberii Libańczyka Ziada Youssefa Fazaha, który twierdzi, że mówi 59 językami. Na jakiś czas trafił nawet do Księgi Rekordów Guinnessa. Nie jest jednak jasne, w jakim stopniu potrafi mówić w tych językach.
Języki, które zna to: albański, amharski, arabski, ormiański, azerbejdżański, bengalski, bułgarski, birmański, kantoński, cypryjski, czeski, duński, holenderski, dzongkha, angielski, fidżyjski, fiński, francuski, niemiecki, grecki, hebrajski, hindi, węgierski, islandzki, indonezyjski, włoski, japoński, koreański, kirgiski, laotański, malgaski, malajski, maltański, mandaryński, mongolski, nepalski, norweski, paszto, papiamento, perski, polski, portugalski, rumuński, rosyjski, samoański, serbsko- chorwacki, szanghajski, singlish, syngaleski, hiszpański, tybetański standardowy, suahili, szwedzki, tadżycki, tajski, turecki, urdu, uzbecki, wietnamski.
13. Tajemniczy język Basków
Język, którym posługuje się ok 7000 mieszkańców w kraju Basków, małym terytorium Francji należącym (kontrowersyjnie) do Hiszpanii, jest tak unikatowy, że trudno go porównać do jakiegolwiek innego, nawet eksperci nie są w stanie powiedzieć skąd się wywodzi. Mówi się, że jest tak stary, że jest prekursorem wszystkich języków europejskich.
14. Istnieje język, który ma zaledwie 12 liter
Ludzie na wyspie Bougainville, nieopodal Papui i Nowej Gwinei posługują się językiem, który ma zaledwie 12 liter. Możesz sobie wyobrazić, że to żadna przyjemność grać tam w Scrabble (albo jest to bardzo łatwe).
15. Dystrybucja literek w Scrabble różni się między językami
A jeśli mowa już o Scrabble, dystrybucja kostek w międzynarodowej wersji gry mówi wiele o językach: np. w Polsce literka “Z” jest piątą najbardziej popularną, a w Finlandii najbardziej popularne są “T” i “N”. W Słowenii i Katalonii “E” zajmuje pierwszą pozycję, podobnie jak w angielskim.
16. Najwięcej języków vs najwięcej słów
Papua i Nowa Gwinea jest krajem z największą ilością języków – 840. Podczas gdy angielski ma najwięcej słów, bo ok 750 000 (kolejne dodawane są co tydzień).
17. USA nie ma oficjalnego języka
Pomimo faktu, że angielski jest pierwszym językiem wielu Amerykanów, w tym biznesu, mediów i polityki, nie jest oficjalnym językiem Stanów Zjednoczonych. Dlaczego? A dlatego, że takiego nie ma, pomimo że jest dominującym językiem od czasu kolonizacji w XVII wieku nigdy nie był oficjalnie uznanym językiem państwowym.
https://www.kiwi.com/stories/pl/jezyki-swiata-ciekawostki/
https://www.ef.pl/.../7-ciekawostek-jezykowych-ktore-cie.../
Bądź eko: Tusz do paki
Nasza szkoła już kolejny raz bierze udział w akcji Tuszdopaki W szkole znajdują się kartonowe pojemniki przeznaczone na pusty tusz z drukarki. Dzięki oddanym tuszom zostaną zakupione karmy do schronisk za pośrednictwem Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce. Więcej informacji na https://www.tuszdopaki.pl
Pedałujemy dla Doroty
Do udziału w rajdzie rowerowymzapraszamy wszystkich chętnych.
Startujemy 1 października o godz. 13.00sprzed szkoły w Lipiu.
Do wyboru mamy trzy trasy:
Trasa nr 1. Lipie – Trzylatków – Lipie – 3 km.
Trasa nr 2. Lipie –Wilkonice - Ziemięcin - Lipie - ok. 10 km.
Trasa nr 3. Lipie – Głudna – Cesinów Głudna – Cesinów Las – Lipie – ok. 15 km.
Trasa nr 4. Lipie - Machnatka – Machnatka Parcela - Lipie Kolonia - Lipie – ok. 20 km.
Przejazd pilotować będą członkowie Stowarzyszenia WGR Rowerowy Grójec.Zapraszamy mieszkańców okolicznych miejscowości, przez które przebiegać będzie trasa rajdu, do aktywnego udziału w naszej akcji. Na mecie czekać będzie na Was kiełbaska z grilla i coś słodkiego. Dochód ze sprzedaży przeznaczymy na cel naszej akcji.Pieniądze będziemy zbierać do puszek, które będą w posiadaniu uczestników rajdu. Wszyscy wyjdźmy z domów 1 październikai pomóżmy Dorocie – mamie naszej uczennicy.
Organizator: Publiczna Szkoła Podstawowa im. St. Fiedorowicza w Lipiu
obiady
Ekologiczny Piknik Rodzinny
W niedzielę 10 września na terenie szkoły podstawowej w Lipiu odbył się Ekologiczny Piknik Rodzinny. Zorganizowany został wspólnie przez Wójta Gminy Błędów i naszą szkołę. Piknik został współfinansowany z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Honorowym patronatem akcję objęła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Imprezie przyświecało hasło „Razem fajnie jest” i ten dzień nam to udowodnił. Celem imprezy było propagowanie ekologii oraz wartości rodzinnych.
O godzinie 13.00 dyrektor szkoły Janina Bachowicz oraz wójt Mirosław Jakubczak przywitali uczestników ekologicznej zabawy. Zabawę rozpoczął koncert orkiestry dętej OSP z Lipia. Na uczestników pikniku czekała moc atrakcji. Wśród nich: warsztaty wyplatania z wikliny, warsztaty muzyczne organizowane przez Kraina Muzyki Dźwięki Przyrody, mobilny plac zabaw, czyli tzw. dmuchańce. Nie zabrakło też nauki dla najmłodszych, kącik edukacyjny zorganizowany został przez Instytut Geofizyki PAN, na którym można było zagrać w gry i quizy, obejrzeć filmy 360 za pośrednictwem gogli VR, a także zobaczyć ekwipunek wykorzystywany przez naukowców w rejonach polarnych. Stoisku towarzyszyła wystawa plenerowa „Smog groźniejszy niż smok” dotycząca zanieczyszczeń powietrza.
Piknik swoją obecnością uświetniło Koło Gospodyń Wiejskich Manchatan Machnatka-Parcela. Obecni byli żołnierze z 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej z Radomia. Zaprezentowali sprzęt i samochód wojskowy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska z deserami, lokalnymi domowymi przetworami oraz roślinami doniczkowymi, za które dziękujemy niezastąpionym rodzicom uczniów z naszej szkoły.
Na pikniku obecni byli zaproszeni goście: Senator RP Stanisław Karczewski, poseł Marek Suski, Marzena Łucja Kołacz-Rosołowska – członek Zarządu Powiatu Grójeckiego, Wojciech Wojtczak - Radny Powiatu Grójeckiego, z-c dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Grójcu Magdalena Kuś, Jacek Adamski – Sekretarz Gminy Błędów, Angelika Szmulska – Skarbnik Gminy Błędów. Obecni byli dyrektorzy szkół naszej gminy: Renata Śmiechowska – dyrektor PSP w Błędowie, Zofia Michalak – dyrektor PSP w Wikowie, Agnieszka Sikorska - dyrektor PSP w Gołoszach, Małgorzata Sieradzan – dyrektor Samorządowego Przedszkola w Błędowie, Joanna Dudek – zastępca dyrektora PSP w Błędowie oraz radni: Wojciech Nowocień, Leszek Słowiński, Aneta Wróblewska, Dariusz Rybak, Marek Rybicki i ks. Ewaryst Tomasiewicz - proboszcz parafii Trójcy Przenajświętszej w Lipiu. Na pikniku pojawili się również: Maria Pietrzak – kierownik ZOG-u, Zarząd OSP w Lipiu, Joanna Szewczyk - prezes Stowarzyszenia Bezbłędna Gmina Błędów, Zarząd Stowarzyszenia Bezbłędna Gmina Błędów, Maciej Kosowski – prezes fundacji „Wspomagamy sztukę”, Katarzyna Bajerska-Wasilczuk - biblioteka gminna w Błędowie Filia w Lipiu, a także sołtysi: Krzysztof Wojdalski - Ziemięcin, Beata Zapadka wraz z mężem Dariuszem Zapadką - Machnatka, Lech Sokołowski – Cesinów Las, Teresa Jakubczyk – Lipie. Wśród zaproszonych gości byli także: Lidia i Piotr Jakubczakowie, Agnieszka i Rafał Leguccy, Robert i Edyta Mróz oraz Tomasz i Magdalena Gołuchowie.
Wszystkim gościom dziękujemy za przybycie i wsparcie imprezy.
Dziękujemy również sponsorom, którzy przekazali produkty i środki finansowe na organizację Kiermaszu Promocyjnego (loterii fantowej) organizowanego przez Radę Rodziców. Sponsorzy:
- Firma Ola z Mogielnicy
- JEDNOŚĆ Grójec
- Lidia i Tomasz Skorupscy AUTOMAX PHU
- Dariusz Kołacz EVELINE
- Firma AGROSIMEX
- Agnieszka i Rafał Leguccy SUNBERRY
- Firma WYRÓB TRADYCYJNY
- Roman Boniecki ROMEX Skup i sprzeda owoców i warzyw
- ROYAL APPLE Belsk Duży (ACTIV)
- Monika i Andrzej Ciepiela CIEPIELA TECHNOLOGY PROMOTION
- Robert Mróz Firma DWD BauchTech
- BS Biała Rawska o/Błędów
- BS Grójec o/Błędów
- Firma IZOPANEL
- Gospodarstwo szkółkarskie ŁAZUCCY
- Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych MÓJ OGRÓD – Nowy Dwór Parcela
- Konrad Kamiński Firma KAMTRANS
- Mariola i Grzegorz Oszal Firma FRUIT
- Tomasz Gołuch PIEKARNIA WILKÓW
- REFRESCO Kozietuły
- KORDUS Szkółkarstwo ozdobne z Woli Mrokowskiej
- Optyk Okularkowo Grójec
- Sklep Ogrodniczy Tomaszewski Sp. z o. o.
Głównym punktem programu był wspaniały występ Ludowego Zespołu Artystycznego PROMNI, który zaprezentował śpiewy i tańce z różnych stron Polski. Zespół PROMNI jest związany z naszą szkołą, wśród artystów są i byli nasi absolwenci.
Był to niezapomniany dzień. Jeszcze raz dziękujemy za pomoc w przygotowaniach i poświęcony czas wszystkim zaangażowanym w akcję.
Dyrekcja szkoły dziękuje z całego serca nauczycielom za pomoc w organizacji i obecność na pikniku. Rodzicom z przewodniczącą Rady Rodziców - Żanetą Nowocin na czele za pomoc w przygotowaniach i obsługę podczas imprezy. Słowa podziękowania kieruję również do pracowników niepedagogicznych za pracę i obecność. Ogromne słowa wdzięczności i podziękowania kieruję do wszystkich przyjaciół szkoły za okazaną pomoc finansową, usługową i rzeczową. DZIĘKUJĘ
10
Konkursy kuratoryjne
Terminy kuratoryjnych konkursów przedmiotowych. Uczniowie, którzy chcą wziąć udział zgłaszają się do nauczycieli danego przedmiotu.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024
Archiwum Aktualności