Więcej informacji znajduje się w zakładce Uczniowie i rodzice/Rekrutacja
Zapisy do przedszkola
Szkolny konkurs recytatorski
16 marca odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski.
Wzięło w nim udział 23 uczniów. Uczestnicy zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, a komisja wyłoniła zwycięzców w trzech kategoriach wiekowych.
Oto wyniki:
KATEGORIA I
Adrian Kozioł – oddział przedszkolny
Alicja Kosowska – oddział przedszkolny
KATEGORIA II
Kamil Legucki – klasa II
Ewa Kielan – klasa IV
KATEGORIA III
Filip Omen – Grunt – klasa V
Wiktoria Bachowicz – klasa VII
Zwycięzcy będą reprezentowali naszą szkołę w Gminnym Konkursie Recytatorskim.
Zmagania oceniało jury w składzie: pani dyrektor Janina Bachowicz, pani Halina Rabi, pani Anna Stokowska i pani Anna Pawlak.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za podjęcie trudu i dodatkowej pracy, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Wiosenne kwiaty po niemiecku
Stęsknieni za wiosną, uczniowie klasy IV postanowili zachęcić ją do jak najszybszego przybycia. W ramach lekcyjnego projektu z języka niemieckiego, przygotowali plakat ze zdjęciami przedstawiającymi najpiękniejsze wiosenne kwiaty. Zadaniem uczniów było odnalezienie w słowniku ich niemieckich nazw i podpisanie zdjęć. Pracy uczniów towarzyszyła muzyka Antonio Vivaldiego "Wiosna". Mamy nadzieję, że dzięki naszej zachęcie wiosna szybko przyjdzie i wkrótce rozkwitną kwiaty z naszych zdjęć.
Zajęcia biblioteczne - o historii pisma
W poniedziałek 6 marca uczniowie klasy II poznali historię pisma. W ramach zajęć bibliotecznych p. Agata Gawryła wspólnie z dziećmi omówiła przyczyny powstania pisma oraz pierwsze próby zapisu informacji za pomocą obrazków. Po zapoznaniu się z pismem pierwszej cywilizacji sumeryjskiej oraz starożytnych Egipcjan przeszli do zadań praktycznych. Na początku sprawdzili, czy potrafią odczytać wyrazy zapisane hieroglifami. Następnie podjęli próbę zapisu pismem klinowym. Do tego użyli gliny, aby tak jak Sumerowie uformować gliniane tabliczki i na nich zapisywali swoje imiona. Materiałem pisarskim mieszkańców Mezopotamii była trzcina, a nasze dzieci użyły do odciskania w glinie drewnianych patyczków. Po wykonaniu zadań uczniowie rozwiązali quiz. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że alfabet, którego używamy obecnie jest zdecydowanie łatwiejszy do opanowania.
Zbiórka elektrośmieci
Spotkanie z dietetykiem
W dniu 2.03.2023r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z dietetykiem, Panią Katarzyną Zawadzką (Katarzyna Zawadzka Dobry Dietetyk). Spotkanie z młodszymi dziećmi z przedszkola i zerówki miało charakter warsztatów, podczas których dzieci przekonały się, że zdrowe nie znaczy nudne i niesmaczne. Z uczniami klas I-III p. Katarzyna odbyła pogadankę. Okazję do spotkania mieli także rodzice. To było bardzo OWOCNE spotkanie.
2
Szkoła – drugi dom
Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Stanisława Fiedorowicza w Lipiu
wrócą do szkoły po feriach jeszcze chętniej niż zawsze. Wszystko za sprawą pięknie
odnowionych sal lekcyjnych!
Rodzice uczniów PSP w Lipiu w odpowiedzi na propozycję Pani Dyrektor Janiny
Bachowicz oraz Grona Pedagogicznego postanowili zaangażować się w akcję malowania klas
w naszej szkole. Wsparli ten pomysł finansowo i zakupili potrzebne farby. Na szczególne
brawa zasługuje również fakt, że sami pomalowali siedem sal dydaktycznych. Bardzo
dziękujemy rodzicom uczniów z klas: 0, 1, 2, 3, 5, 6 oraz 7 za ich aktywną postawę oraz
poświęcony czas. Nie po raz pierwszy możemy liczyć na ich pomoc. To działanie to kolejny
wkład w życie i funkcjonowanie szkoły.
Okres ferii zimowych, czyli dwutygodniowej przerwy w nauce został wykorzystany
bardzo owocnie. W tym czasie odnowiono większość klas. Część z nich pomalowano już
wcześniej – jako pierwsi zrobili to rodzice uczniów z klasy 3 i 7.
Teraz sale lekcyjne zachęcają do zdobywania wiedzy swoimi ciepłymi barwami.
Jesteśmy pewni, że dzięki temu nauka stanie się jeszcze ciekawsza i przyjemniejsza.
Szkoła to drugi dom. Cieszymy się, że tak jak w rodzinie, tak samo i w naszej
społeczności – zawsze możemy na siebie liczyć i wspólnie realizować plany, inicjatywy,
które sprawiają, że nasze lokalne środowisko cały czas się rozwija.
Dyrekcja szkoły dziękuje wszystkim rodzicom i nauczycielom za zaangażowanie.
Turniej szachowy
3 lutego czworo uczniów z naszej szkoły uczestniczyło w III Turnieju Szachowym organizowanym w Szkole Podstawowej nr 1 w Warce.
W kategorii grupowej nasza drużyna zdobyła 3 miejsce!
W kategorii Indywidualnej Kamil Legucki zajął 4 miejsce!
Gratulujemy!
Ślubowanie na czytelnika
Dnia 17 stycznia 2023 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Lipiu odbyło się pasowanie pierwszoklasistów na czytelników biblioteki szkolnej w obecności pani bibliotekarki i wychowawców klasy I.
Głównym celem spotkania było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak złożyli przyrzeczenie, obejrzeli prezentację przygotowaną przez panią bibliotekarkę Agatę Gawryła. Pierwszoklasiści dowiedzieli się, jak należy dbać o książki i czego nie wolno robić podczas jej czytania.
Uczniowie musieli wykazać się znajomością bajek i zagadek, z czym poradzili sobie doskonale. Następnie zapoznali się
z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz prośbami książki. Uczniowie uroczycie przyrzekli, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości oraz sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.
Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika oraz wypożyczenie pierwszej książki. Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Pamiątkowy dyplom, który otrzymali będzie przypominał im o tym uroczystym wydarzeniu.
Fotorelacja na Facebook
160 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego
W poniedziałek delegacja z naszej szkoły wzięła udział w uroczystości z okazji 160 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.
Na cmentarzu w Błędowie oddano szacunek i hołd powstańcom styczniowym. Wszyscy obecni złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach: Porucznika Teofila Stanisławskiego - mieszkańca Błędowa odznaczonego przez Prezydenta Polski w 1930 roku Krzyżem Niepodległości z Mieczami oraz Andrzeja Bidermana zmarłego w Błędowie w 1923 roku.
W wydarzeniu udział wzięli: pan Mirosław Maliszewski - Poseł na Sejm RP, Pan Wójt Mirosław Jakubczak, Pan Sekretarz Jacek Adamski, Radni Rady Gminy Błędów oraz delegacja Wojska Polskiego z Garnizonu Grójec. Podczas uroczystości powołano się na postać Józefa Piłsudskiego, w którego wcielił się Pan Włodzimierz Malczewski, który jest rekonstruktorem historycznym. Józef Piłsudski jako Wódz Naczelny w 1919 roku wydał rozkaz, w którym uznawano wszystkich bohaterów tego zrywu niepodległościowego za żołnierzy Wojska Polskiego.
W obchodach rocznicy wzięły udział delegacje ze szkół z naszej gminy. Z uczniami klasy ósmej obecne były Pani Dyrektor Janina Bachowicz oraz Pani Agata Gawryła.
2
Wycieczka
W poniedziałek 16 stycznia odbyła się wycieczka do Warszawy. Uczniowie z klas: 2, 3, 4, 5, 6, 7 i 8 wzięli udział w warsztatach "Elektryczny świat, czyli ładunki oraz ich oddziaływania i przepływy", "Świat podglądany światłem lasera- optyka na różne sposoby" - organizowane przez Wydział Fizyki UW. Następnie był czas na rozrywkę w Parku Trampolin. Po wysiłku był czas na posiłek w Centrum Janki. Opiekunami na wycieczce byli: panie Anna Stokowska, Ewelina Malczewska, Agata Gawryła i pan Dariusz Bachowicz.
Wszyscy wrócili zmęczeni i pełni wrażeń.
3
Turniej Szachowy
13 stycznia czworo uczniów z naszej szkoły uczestniczyło w II Turnieju Szachowym organizowanym w Szkole Podstawowej w Bikówku.
W kategorii grupowej zdobyli 4 miejsce !
W kategorii Indywidualnej Kamil Legucki zajął 2 miejsce!
Nasze gratulacje!
2
*
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia składamy najszczersze życzenia: zdrowia, miłości, szczęścia i wszelkiej pomyślności. Niech ten czas spędzony w gronie najbliższych będzie dla Was momentem odpoczynku i wytchnienia od codziennych obowiązków, a Nowy Rok spełnił nadzieje z nim związane, i udało się z sukcesem zrealizować wszystkie plany.
życzą Uczniowie i Grono Nauczycielskie
Gadżety dla #SuperKoderów
Uczniowie z klas 4-7 otrzymali gadżety: koszulki, notesy, długopisy i smycze do kluczy od Fundacji Orange w ramach programu #SuperKoderzy. Dzieci bardzo dziękują za upominki.
W tym roku na zajęciach kreatywnych realizują ścieżkę "Podróżnicy w czasie" - łączącą naukę historii z informatyką.
Wycieczka z okazji Mikołajek
Z okazji mikołajek 9 grudnia wybraliśmy się na wycieczkę. O godzinie 9:00 rano ruszyliśmy w drogę. Po dwóch godzinach jazdy byliśmy już w Teatrze Arlekin. Obejrzeliśmy spektakl pt. ,,Mikołajek" - który jest adaptacją dobrze nam znanej książki o tym samym tytule. Następnie pojechaliśmy do Mandorii. Tam - zjedliśmy obiad i bawiliśmy się przez kolejne godziny, testując poszczególne atrakcje.
Wróciliśmy w dobrych humorach, pełni pozytywnych wrażeń.
2
Wycieczka mikołajkowa
7 grudnia 2022 roku dzieci z punktu przedszkolnego, oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej wraz z wychowawcami wyruszyły na wycieczkę do Warszawy.
Głównym punktem programu była "Filharmonia dla dzieci" w Pałacu Staszica. Było to wyjątkowe i nietypowe spotkanie, ponieważ prawdziwi górale umożliwili nam kontakt z "żywą" muzyką. Poznaliśmy nazwy elementów stroju góralskiego oraz wygląd i dzwięki przeróżnych ludowych instrumentów. Wspólnie śpiewaliśmy także kolędy i pastorałki. Pełnię magii tego spotkania dopełnił sam Święty Mikołaj!
Następnie wyruszyliśmy do sali zabaw "Kolorado", gdzie dzieci mogły uwolnić wszystkie pokłady swojej energii.
Po udanej zabawie pora na suty posiłek, który zapewnił nam "Bar Trojka" w Pałacu Kultury i Nauki.
To był bardzo udany wyjazd. Wszyscy pełni wrażeń i pozytywnej energii bezpiecznie wróciliśmy do domu.
2
Warsztaty Pizzera
Z okazji Mikołajek, klasa VI wraz z wychowawczynią wzięli udział w warsztatach robienia pizzy w Pizzeria Neapolitana w Błędowie. W trakcie zajęć dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek na temat historii pizzy, a także sami wykonali włoski przysmak! Wszyscy bawili się świetnie i na pewno odwiedzimy to miejsce ponownie!
Paczka na kresy
Dzień Marii Konopnickiej
29 września uczciliśmy rok polskiej poetki i nowelistki organizując w naszej szkole Dzień Marii Konopnickiej. Z tej okazji uczniowie mieli zadanie - przebrać sie za postacie z utworów Konopnickiej. Dzieci swoimi strojami nawiązywały do wierszy i prozy m.in.: "Co słonko widziało", "Stefek Burczymucha", "Tęczowy duszek", "O krasnoludkach i o sierotce Marysi", "Na jagody", "O Janku Wędrowiczku". Klasa ósma przygotowała dla młodszych kolegów prezentacje i quizy na temat autorki. Dzieci miały też do wykonania zadania plastyczne: portret Konopnickiej lub projekt okładki do jej utworów. Na koniec odbyło się spotkanie na sali gimnastycznej, gdzie wszystkie klasy mogły zaprezentować swoje przebrania. Aż 6 klas (grupa przedszkolaków, zerówka, klasy: I, II, VI i VII) zostało nagrodzonych pizzą, dzięki temu, że wszyscy uczniowie wykazali się kreatywnością i mieli przygotowany strój. Swoją stylizacją mile zaskoczyła również pani Krystyna Zaidlewicz, która wcieliła się w postać Marii Konopnickiej. Wszystkim zaangażowanym dziękujemy i mamy nadzieję, że ten dzień zachęcił wszystkich do sięgania po utwory Marii Konopnickiej.
6
Dzień Pluszowego Misia
25 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Pluszowego Misia. Każdy uczeń, który przyniósł dziś do szkoły pluszowego misia, był zwolniony z pytania i niezapowiedzianych kartkówek. W szkole zaroiło się od przesympatycznych misiów w różnorodnych kolorach, od maleńkich po te naprawdę duże. A oto garść misiowych faktów.
Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej.
W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek… Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.
To historia, a jak jest dzisiaj?
Nasze misie, miśki, misiaczki
Chyba nie ma domu, w którym na półce, łóżku lub fotelu nie siedzi miś. Na pewno każdy z Was – małych i dorosłych Czytelników Miasta Dzieci ma swojego ulubionego Pluszowego Misia. Może to być zupełnie mały bury Miś, odrobinę zapomniany, mieszkający w pudle na strychu, albo piękny i kolorowy zamieszkujący dziecinne łóżeczko. Może to być zupełnie malutki Misio, którego nosimy „na szczęście” przy kluczach lub w portfelu. Czy wreszcie – może to być jeden z Wielkich i Sławnych Misiów, o których mówi się wszędzie i o których głośno niemal w każdej części świata (Kubuś Puchatek, Miś Paddington albo Miś Uszatek). Może to być Miś, który posiada piękne, ważne imię ku czci i pamięci zacnych przodków (np. Barnaba), a może to być Miś zupełnie bez imienia.
Miś Pluszowy, a szczególnie ten nasz, wyjątkowy i ukochany, nie jest zwykłą, pluszową zabawką. Nie, nie! Taki Miś, po to misiem jest, żeby było kogo tulić, kiedy pada deszcz. Ma duże uszy, żeby mieć coś do targania i kochania. W końcu Miś ma bardzo miękkie łapki, za które możemy trzymać, kiedy tylko chcemy. ( źródło https://miastodzieci.pl/.../swiatowy-dzien-pluszowego-misia/)
Archiwum Aktualności